Fader Absolut – Beredskap För Övergång (Neutral Zone), 30 augusti, 2026

Hej, mina kära älskade barn!

I fortsättning på mitt tidigare budskap idag vill jag erbjuda er en övning som hjälper er att existera smärtfritt samtidigt i den tredje och fjärde dimensionen.

Låt oss kalla den “Neutral Zon”.

Eftersom skarpa vibrationsfall kan ha en skadlig effekt på er mentala och fysiska hälsa är det nödvändigt att hitta ett mellanliggande tillstånd som fungerar som en bro mellan den tredimensionella världen och den fjärde dimensionens värld – en slags neutral zon.

Ni kan visualisera det som er fantasi säger er – det viktigaste är att det är en plats för fred och lugn.

Poängen med denna övning är att er fördjupning i den tredimensionella världen, liksom återgången till den fjärde dimensionens rymd, går smidigt – utan skarpa vibrationshopp.

Detta kan jämföras med hur en person plötsligt kommer från en bullrig storstad till en plats av makt, där tystnad, frid och jungfrulig natur råder, men sedan måste han återvända till staden och återigen kasta sig ner i energierna med mycket låga vibrationer, vilket han nu uppfattar mycket smärtsamt.

Därför lämnar många människor intuitivt några dagar för att anpassa sig, och känner att det kan vara farligt för deras hälsa att omedelbart fördjupa sig i arbete och daglig stress.

Och nu, mina kära, befinner sig många av er i en liknande situation med den enda skillnaden att sådana övergångar från en parallell högvibration till en lågvibration nu blir en akut daglig nödvändighet för er.

Därför behöver ni vänja er vid att göra varje sådan rörelse medveten på alla nivåer av er existens: mentala, emotionella och energiska.

Och om ni lär er att ta med er till den tredimensionella världen allt det bästa som ni har under sådana rörelser, i den fjärde dimensionen, så kommer ni på detta sätt att minimera de vibrationsskillnader som tyvärr fortfarande är oundvikliga.

Men låt oss gå tillbaka till den neutrala zonen, det kan göra din uppgift enklare.

Varje gång du måste dyka ner i en tredimensionell värld, föreställ dig att du inte kommer dit omedelbart, plötsligt “dyker ner i” den, utan passerar genom en neutral zon, vilket till exempel kan vara en vacker skogsglänta eller en liten skog, eller kanske till och med simmar du över en liten bäck med rent, klart vatten.

I vilket fall som helst ger du dig själv tid att anpassa dina vibrationer till lägre energier.

Och sedan, efter att ha avslutat dina tredimensionella angelägenheter och ansvar, återvänder du också tillbaka, men anpassar gradvis dina vibrationer till den fjärde dimensionens energier.

Försök att automatisera denna övning, så att den verkligen fungerar för dig, vilket kommer att rädda dig från obehagliga känslor av både psykologisk och fysisk natur under denna svåra period för dig att vistas i två världar samtidigt.

Och jag välsignar dig för det!

Fadern Absolut, som älskar dig oerhört, talade till dig

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *