Det 9:e dimensionella Arkturiska Rådet, 8 november, 2025

Arkturianernas roll och den mänskliga rollen ∞Det 9:e dimensionella Arkturiska Rådet
“Hälsningar. Vi är det Arkturiska Rådet. Vi är glada att få kontakt med er alla.
Vi är mycket lyckligt lottade att känna er alla vid denna tid, eftersom vi får uppleva er som ni är nu och som ni kommer att bli. Vi får uppleva resan med er, och att se er tillväxt och vara en del av den är oerhört givande för oss. Vi vill att ni ska veta att vi faktiskt får ut något av allt detta. Vi får uppleva resan med er och lägger stolt märke till när ni tar något som vi har erbjudit och använder det för att bli mer av era sanna och hela jag. Vi tycker om att belysa vägen för er.
Vi tycker om att påminna er om vilka ni verkligen är, och vi vet att den ni håller på att bli är magnifik. Vi ser er som era femdimensionella jag, och vi håller det utrymmet för er så att ni kan känna in i energier som vi sänder ut och vet när ni är på rätt väg mot ert femdimensionella högre jag. Ni är fantastiska varelser som bestämde er för att sänka er vibration så att ni kunde få den upplevelsen där på jorden, och vi drar alla nytta av varje liten del av de upplevelser ni har. Det gör ni också, men ni tar inte alltid nyttan direkt.
När ni tvivlar på er själva, tvivlar på er väg och är osäkra på om ni kommer att klara det, kom ihåg oss som befinner oss i de högre sfärerna som absolut drar nytta av att ni klarar det, och den hjälp som vi ger er i det ögonblicket av överlämnande, till den hjälp ni får ovanifrån, så tillåter ni er helt enkelt att bli de ni alltid har varit.
Vi kan inte ta åt oss äran för att ni har blivit de ni alltid har varit. Vi spelar bara vår roll här i den nionde dimensionen, och vi påminner er om era arkturiska jag som är mycket aktiva i detta ögonblick och hjälpsamma för er som individer. Som ett kollektiv börjar ni naturligtvis se varandra som speglar, som reflektioner, och det är en mycket bra sak. Vi vet att ni gillar att tänka på era plejadiska jag och era sirianska jag. Ni gillar att tänka på era andromedanska jag och era arkturiska jag, men alla dessa andra människor på planeten med er representerar också en aspekt av er, och de ska också omfamnas.
De hjälper också till att göra er hela genom att påminna er om att det finns något inom er som behöver helas eller förlåtas. Vi inbjuder er att omfamna dem alla lika mycket som ni omfamnar oss och all hjälp från de högre sfärerna som ni får, eftersom den hjälp som de ger er genom att vara exakt vilka de är är enorm. Den är enorm, och ni är alla skyldiga varandra så mycket genom att spela de roller för varandra som ni spelar.
Detta är en gruppansträngning, och vår uppstigning är en universell uppstigning. Vi spelar alla våra roller. När ni inser det, inser ni att ni inte har världen på era axlar, och ni kan slappna av lite mer och låta den naturliga uppstigningsprocessen fortsätta.
Vi är Arkturiska Rådet, och vi har njutit av att få kontakt med er.”



