Skaparna via Daniel Scranton, 2 augusti, 2025

Få mer hjälp från skaparen av detta spel ∞Skaparna

“Vi finns här för dig. Vi är Skaparna. Vi är ett tolftedimensionellt kollektiv av icke-fysiska varelser, och vi är här för att hjälpa.

Vi märker att du har dina stunder av kamp, dina stunder av missnöje, och vi märker att du är i dessa stunder av förtvivlan, och vi undrar hur vi kan nå fram till dig när du har dessa stunder. Det här är den typen av utmaning som du står inför i den tolfte dimensionen. Hur hjälper du? Hur får du någons uppmärksamhet när de är så fokuserade på kampen, fokuserade på problemet?

Vi försöker distrahera dig. Vi kanske skickar en mild men kärleksfull bris, sången av fågelsång. Vi kanske ger dig en idé som kommer att sitta kvar i ditt energifält tills du är redo för det, tills du kan öppna dig för det. Vi hittar fortfarande sätt att hjälpa och nå fram till dig så småningom, men här är vår uppmuntran till dig i denna överföring. Nästa gång ni befinner er i en till synes omöjlig situation, släpp taget. Släpp behovet av att lista ut lösningen just då och där. Släpp taget om er rädsla för den situationen, er rädsla för att det kan bli värre.

Släpp taget och låt in det som kommer till er när ni tar en stund att slappna av, att vara i ett tillstånd av icke-motstånd, eller ännu hellre ett tillstånd av glädje, ett tillstånd av uppfyllelse. Ni kommer att få de upplevelserna igen oavsett vad ni tror är sant i er kamp, i er förtvivlan. Ni behöver på något sätt komma ihåg att era böner blir besvarade och att ni inte behöver göra allt själva med era mänskliga händer och tankar som kan uppfattas av er fysiska hjärna.

Ni får arbeta med alla resurser i detta universum, och det är sant oavsett vad problemet är. Det finns alltid en lösning. Det finns alltid mer potential för tillväxt inom varje enskild problematisk situation som ni stöter på, men ni behöver komma ihåg det. Ni måste komma ihåg att det inte är helt upp till er, och det är verkligen inte upp till er i det ögonblicket att komma fram till den bästa möjliga lösningen på det.

Ni behöver Lita på den större bilden och på det större jaget för att navigera genom dina livserfarenheter med all den kraft du verkligen besitter. Du kan inte enbart förlita dig på handling och intellekt, inte längre och särskilt inte i denna tid av snabbt föränderliga element i din värld, i ditt samhälle. Du skulle vara så mycket bättre betjänt av att släppa taget om behovet av att bevisa för dig själv och andra att du är tillräckligt bra genom att göra allt själva. Kom istället ihåg att du bara spelar ett spel, och detta är bara din karaktär i spelet.

Och när du släpper taget om de begränsningar som karaktären du låtsas vara står inför, är det då spelets skapare kan träda in och visa dig att det finns en väg ut ur den situation du befinner dig i, och det är ett vackert sätt. Det är ett bättre sätt, och det kommer att få skapandet av själva problemet att verka som en mycket bra idé när du väl kommer till det. Det är något annat att tänka på. Allt leder till något bättre, oavsett hur det verkar i stunden. Dess syfte med att existera är att leda till något bättre, och ändå måste du ibland ge upp till att det bara är… så som det är i de stunder du upplever det. Och när du gör det, det är då lösningarna väller in.

Vi är Skaparna, och vi älskar er väldigt mycket.”

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *