De Himmelska Vita Varelserna via Natalie Glasson, 4 oktober 2024

 

 

De Himmelska Vita Varelserna via Natalie Glasson

4 oktober 2024

Att leva Ert Liv

Hälsningar till er älskade ljusfyrar, vi är de Himmelska Vita Varelserna, namngivna så eftersom vår energi ofta framstår som rent vitt ljus. Vår vibration är i linje med de himmelska vibrationerna och även om vi är en energikälla, kan vi ses som många varelser.

Idag vill vi träda fram och dela ett ämne om att “leva ert liv”.

Ni har en existens på jorden nu. Detta är oerhört värdefullt inte bara för er själ utan för varje själ på jorden och i Skaparens universum.

Det ni upptäcker i er nuvarande verklighet skapar krusningar som flödar genom hela Skaparens Universum. Varje varelse drar nytta av er påverkan, era förståelser, förvandlingar och förändringar. I sanning kommer varje aspekt av Skaparens universum i balans med större intensitet när ni skickar krusningar ut över universum.

Er verklighet, ert liv, er existens på jorden är värdefull.

Det är också viktigt att inse att era erfarenheter och handlingar både styrs av er själ och gynnar er själ. Detta förblir sant speciellt när ni är i linje med er själ; ni är anslutna till er själ och ni tillåter er själva att få stöd av er själ. Ni kan använda vilken etikett ni vill.  Ni kanske vill använda ert Högre Jag, er Essens eller Skaparjaget. Vi talar om gudomligheten inom er som flödar genom er från Skaparen – från källan till allt som är.

När ni är anpassade till er källa, när ni tillåter er själva att få stöd, då tillåter ni er själv att vara en kraftfull, kärleksfull, fridfull och effektfull varelse på jorden. Så vi inser vikten av anpassning och att tillåta er att få det stöd som finns.

Ofta kommer skapelser enbart från sinnet, egot eller bedömningar som ni upprepar. När en skapelse kommer från själen/från anpassning/från ett utrymme av frid inom, är den kraftfull, vacker och effektfull. Det är ofta när skapelser kommer mer från sinnet, som det saknas stöd; ni kan känna er som om ni saknar stöd. När en skapelse kommer inifrån ert väsen – en handling eller en upplevelse – känner ni er helt och absolut stöttade och burna eller hållna.

Vi, de himmelska vita varelserna, vill också dela med er behovet av observation. Föreställ er att ni hade förmågan att observera allt; att observera er själva, era känslor, era tankar, ert inre väsen, era upplevelser och människor omkring er. Ni har den förmågan – att observera, utan att döma.

När ni observerar och känner igen är detta ett mycket kraftfullt sätt att vara och leva eftersom ni inte nödvändigtvis bortser från något eller någon. Ni känner helt enkelt igen vad som kommer in i er medvetenhet eller er observation, och ni erkänner det helt enkelt.

Till exempel kan ni vara omgivna av vänner och känna glädjen över vänskap. Då ni observerar kan ni säga till er själva, ‘I det här utrymmet med mina vänner känner jag glädjen över vänskap och anknytning.’ Kanske är ni i en utmanande omständighet som orsakar smärta, ont eller obehag. Ni kan observera smärtan. Ni kan känna igen och till och med säga till er själva, som om ni berättar om er verklighet, ‘Jag observerar smärtan, kaoset, obehaget som jag känner och upplever, i detta ögonblick, på grund av _______ (vad det är som orsakar det), och är villig att vara närvarande, i detta ögonblick, som mitt gudomliga jag, som en varelse anpassad till min källa, eller till själen, och stöttad.’

När ni berättar om er verklighet inom er, helt enkelt säger vad som händer och observerar, tillåter ni er själva en enorm upplevelse av frihet. Anknytningar – saker som ni är fästa vid och inte längre behöver – kommer att flyta iväg.

Bagage, sår, smärta som ni håller fast vid, fastnade eller utmanande energier, kommer alla att flöda bort, eller så kommer ni att veta exakt vad ni ska göra för att förvandla dem.

Vi vill också dela med er, när ni lever den fysiska verkligheten på jorden, så är det en tid för att känna igen er inre vägledning.

Till en början kan denna inre vägledning vara utmanande att erkänna eftersom det är högst troligt att ni har följt er inre vägledning under en tid och ändå inte har känt igen den eller betecknat den som er inre vägledning.

När ni måste fatta ett beslut, vad kommer inifrån? Har ni en stark känsla? Har ni ord, en vision, en känsla eller en vetskap? Hur tar ni det beslutet?

Om beslutet kommer fram och får er att känna er kraftfulla, stöttade och älskade, då vet ni att det är er inre röst/er inre vägledning/er intuition som talar med er.

En av de största färdigheterna med att leva ert liv på jorden är att finjustera er själva till den inre vägledningen. Det är nästan som en radiostation där ni ställer in er själva; ni anpassar er själva till vibrationen av er inre vägledning.

Det är ofta så att du redan är anpassad men kanske den stationen, den radiokanalen, spelar i bakgrunden och du har inte märkt det. Så det finns ett behov av att lägga märke till den inre vägledningen.

Med dessa verktyg finner ni det lättare att leva ert liv på jorden. Det finns så många saker som ni kan uppnå, fysiskt. Jorden är fylld av möjligheter. Det finns så många saker som ni kan uppnå andligt. Det finns så många andliga möjligheter; det finns så många tekniker/övningar/perspektiv/tankeprocesser som ni kan ägna er åt. Finns det en rätt väg för er? Ja, det finns en lämplig väg … för er … men den lämpliga vägen för er kanske inte är den lämpliga vägen för någon annan, därför har ni ett unikt sätt att leva som utvecklas för er, som är tillfredsställande för er.

Det kanske inte är samma sak för andra. De har sin egen unika väg som är tillfredsställande för dem. Återigen, vi cirklar tillbaka till förståelsen att ni är värdefulla varelser på jorden, så effektfulla med dessa krusningar som flödar ut i Skaparens universum. Vi ger det erkännandet till varje annan själ på jorden och vi känner igen detsamma i andra själar också.

Det finns så mycket för er att ta till er, att dra nytta av. De på jorden – deras handlingar – påverkar positivt era handlingar, ert väsen och tvärtom. Varje omständighet kommer att leda er tillbaka, som en cirkel, till er sanning, även de mest kaotiska och smärtsamma omständigheterna, och speciellt när omständigheterna upplevs med verktygen som vi delar, eller verktygen accepteras efteråt.

Ni lever ert liv fullt ut. Våra verktyg är naturligtvis inte de enda. Det är för er att följa er egen inre vägledning om vad som är lämpligt för er. Om något inte är lämpligt än, låt det vara, låt det bara vara.

Ni behöver inte engagera er. Låt det vara vad det är, och andra kommer att låta er vara vad ni är. Genom att göra det uppstår en frid och ett sätt att leva som är fridfullt och stödjande.

Vi älskar er innerligt.

Vi är de Himmelska Vita Varelserna, och vi tackar er.

Översättning: Markku

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *