Använd Detta & Använd Det Dagligen & Ofta ∞Skaparna, 3 november, 2026

Använd Detta & Använd Det Dagligen & Ofta ∞Skaparna –

“Vi finns här för dig. Vi är Skaparna, vi är ett tolftedimensionellt kollektiv av icke-fysiska varelser och vi är här för att hjälpa.

Vi är exalterade över vad som komma skall för mänskligheten, och vi inbjuder dig att hoppa på vår tåget. Vi vet att det finns många olika sätt att se på vart ni är på väg som ett kollektiv från där ni sitter just nu, och det gäller även era liv som individer. Ni kan se på ert liv från ett antal olika utsiktspunkter från där ni sitter, och vissa av de sätt ni ser på ert liv kommer att kännas väldigt bra för er och andra sätt kommer inte att kännas så bra. Ni har rätt att välja vad ni riktar er uppmärksamhet mot och hur ni fokuserar på det ni riktar er uppmärksamhet mot.

Det är en av de bästa användningarna av er fria vilja som ni har. Att se på fri vilja i ett religiöst sammanhang innebär att ni har friheten att välja att vara ett helgon eller en syndare, att ge efter. till frestelse eller att neka den inbjudan. Men fri vilja är mycket mer än bara din förmåga att välja att vidta en handling eller inte i ett givet ögonblick. Din fria vilja ger dig tillgång till din fantasi. Till exempel kan du välja att föreställa dig en bättre morgondag för mänskligheten eller du kan välja att föreställa dig att mänskligheten är på väg i fel riktning. Du kan välja hur du känner inför något som har hänt i ditt liv eller på världsscenen.

Du kan välja att vara överdrivet kritisk mot dig själv eller att ge dig själv lite spelrum. Du kan välja att döma en annan person och fördöma den personen eller du kan välja att se den personen som en varelse som helt enkelt hade en dålig dag och gjorde ett misstag, och du kan förlåta den personen. Valet är ditt. Du har fri vilja över hela linjen.

Och naturligtvis har du den fria viljan att säga: “Jag ska göra vad jag verkligen känner för att göra och vill göra med mitt liv.” Och du har också valet att säga: “Jag ska göra vad mina föräldrar gjorde och vad alla i mitt hushåll och samhälle vill att jag ska göra med mitt liv.” Återigen, fri vilja finns i överflöd. Det är överallt.

Och när du tittar på planeten Jorden just nu och det mänskliga kollektiv som du är en del av, kan du välja att känna dig väldigt exalterad och väldigt optimistisk, eller så kan du välja att fokusera på all den dysterhet som finns där ute runt omkring dig och vart du är på väg. Nu förstår vi att ibland är det du tror att du behöver döma dig själv, eller andra, eller mänskligheten som helhet för att må bättre eller för att sporra dig själv till att vidta någon form av ny handling. Men det fungerar sällan, och att vara dömande mot dig själv och andra har säkerligen långsiktiga skadliga effekter på dig.

Om du bestämmer dig just här och just nu för att du ska se dig själv och alla andra som en aspekt av Källenergi och du tänker, talar och agerar därefter, då kommer du att ha allt du behöver för att leva det liv i frihet, glädje, fred, passion och kärlek som du vill leva. Du kommer att sätta dig själv på en högre tidslinje, och du kommer att få olika versioner av de människor som vandrar denna livsresa med dig. Det är ett enkelt val, och det är ett som vi hoppas ni skapar för er egen skull.

Ni behöver inte, för ni har fri vilja. Men vi och andra som oss kommer alltid att uppmuntra er att göra, tänka och säga det som vi vet tjänar er bäst, för vi är era icke-fysiska motsvarigheter och lärare. Vi är era guider som sitter här uppe på moln nio och vi kan se den större bilden, och vi vet att mänskligheten överlag är på väg i rätt riktning och att ni har valt att utvecklas och stiga upp i detta liv, och vi är väldigt glada för er alla som har gjort det valet.

Vi är Skaparna, och vi älskar er väldigt mycket.”

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *