St. Germain: Vart mänskligheten är på väg, 15 september 2026

St. Germain: Vart mänskligheten är på väg
15 september 2026
av Daniel Scranton
https://danielscranton.com/
”Jag är Saint Germain, väktaren av den violetta flamman.
Jag betraktar mänskligheten med så mycket kärlek, så mycket glädje och så mycket positiv förväntan, eftersom ni fortfarande har en lång väg kvar att gå, och eftersom vi som befinner oss i de högre sfärerna vet att ni kommer att klara det.
Vi vet att ni har en underbar resa framför er, och vi älskar att vara en del av er resa. Ni vaknar upp i allt större antal för varje dag som går.
För varje dag som passerar på planeten jorden vaknar fler människor upp till sanningen om vilka de verkligen är än dagen innan, och fler och fler barn föds på er planets yta varje dag; de kommer hit med mindre risk att programmeras in i trosuppfattningar som berövar dem deras kraft.
De kommer hit med en starkare känsla av vilka de är, och de kommer att behålla denna känsla av sig själva, trots vad de utsätts för, eftersom det är själens avsikt.
Därför befolkas planeten jorden alltmer för varje dag av människor som vägrar att släppa känslan av vilka de är: varelser av Källenergi, varelser av oändlig kärlek och ljus.
Ni, som har varit med ett tag, bestämmer er också varje dag för att ni kan öppna upp mer inför människorna i er omgivning om vad ni tror på och varför.
Ni bryr er allt mindre om vad andra människor tycker om era trosuppfattningar. Att leva och låta leva är en nödvändig del av uppvaknandet och uppstigningen.
Med andra ord vill ni inte att alla andra bara ska tro på det ni tror på, bara för att ni säger att det är sant. Ni vill att alla andra ska ha sin egen väg, sin egen resa, att de ska finna sin egen väg till ljuset; ni behöver inte omvända någon till ert trossystem på grund av bristande tilltro till det själva.
Det finns därför många, många anledningar att känna sig mycket positiv inför var mänskligheten befinner sig och vart ni är på väg.
Vi vet också att ni kommer att njuta av resan mot ert mål, och ni kommer att njuta av den resan …oerhört mycket. Ni kommer att älska känslan av expansion och tillväxt. Ni kommer att älska att i hela kroppen, på ett djupt och påtagligt sätt, veta vilka ni verkligen är.
Det är något ni har att se fram emot.
Ni behöver inte vänta på att något utanför er ska förändras för att kunna uppleva dessa känslor. Faktum är att ni redan nu kan välja att låta mer av er själs medvetande träda in i er fysiska form – och ni kommer att göra det.
Ni kan när som helst avbryta det ni håller på med, sluta ögonen – såvida ni inte kör bil, förstås – och andas in mer av ert sanna jag i er fysiska form.
Ni vill lära känna er själva som varelser av Källenergi, och ni vill känna hur det upplevs. Ni vill uppleva det på nytt, som om det vore första gången.
Detta är underbara skäl till att inkarnera, och de är de perfekta skälen till att inkarnera på jorden just nu.
Ni valde alla att uppleva en större grad av separation än vad de flesta inkarnerade varelser gör. Ni bestämde er för att glömma i den utsträckning ni gjort, för att kunna förstå hur det känns att minnas – och att minnas på ett sätt där ni blir detta, och blir det för allra första gången.
Detta är sannerligen spännande tider för människorna på planeten jorden, och jag bjuder in er att dela min entusiasm inför det ni ska växa in i.
Jag är Saint Germain, väktaren av den violetta flamman.



