Thymus: De uppstigna mästarna bjuder in er, 16 oktober 2026

Thymus: De uppstigna mästarna bjuder in er
16 oktober 2026
av Daniel Scranton
https://danielscranton.com/
”Välsignelser. Vi är Thymus. Vi är kollektivet av uppstigna mästare.
Vi ser hur er mästerskap tar sig uttryck på en mängd olika sätt i era liv. Vi ser hur ni bemästrar vissa färdigheter och förmågor, och vi betraktar varje ögonblick ni ägnar åt att bemästra något som andligt.
Vi bjuder in er att se på det på samma sätt, eftersom ni är ande som upplever en fysisk verklighet.
Ni behöver inte överskrida det fysiska – höja er över det – för att vara andliga. Ni är redan ande, och ni använder er förmåga att fokusera in i en fysisk verklighet för att lära känna er själva på ett renare, fylligare och mer fullständigt sätt – så som ni verkligen är.
Därför kräver varje form av mästerskap ande. Det kräver fokus, och även om ni kanske inte betraktar de färdigheter ni besitter som uttryck för andligt mästerskap, skulle ni tjäna på att börja tänka i de banorna.
Anledningen är att om ni kan erkänna för er själva att ni har bemästrat något, då kan ni också erkänna att ni kan bemästra allt.
Det handlar om samma mekanism; ni använder samma verktyg – fokus – för att nå en nivå av mästerskap.
Om ni intalar er själva att det är lättare att bemästra konsten att knyta skorna än att bemästra era tankar och känslor, då är det också den typen av verklighet ni kommer att uppleva. Men om ni inser att ert mästerskap över fysiska göromål visar att ni har förmågan att bemästra er energi, ert varande och er vibration, då kan ni börja dra nytta av det mästerskap ni redan har uppnått i era liv.
Betrakta allt ni kan göra – och göra väl – genom ögonen på ett barn som ännu inte har lärt sig att bemästra någonting; det kan handla om att vika tvätt, laga middag eller borsta tänderna.
Ni är mästare, och ni fortsätter att visa er själva hur mästerliga ni är. Men utan att erkänna detta mästerskap – utan att använda det för att stärka er tro på er själva – tar det er inte alls lika långt.” …så gott det gick.
Vi råder er därför att börja se er omkring i ert liv och inse att det en gång fanns saker ni inte var särskilt bra på, men som ni idag utför helt felfritt. Det var för att ni verkligen ville bemästra dessa uppgifter som ni lyckades med det. Det beror på att ni höll fast vid det och fortsatte göra det som krävdes, ända tills ni nådde den punkt där ni befinner er idag. Det är anledningen till att ni kan betrakta er själva som mästare på det området.
Det är precis så ni behöver göra när det gäller er andlighet och er förmåga att bemästra era tankar, känslor, övertygelser – och i förlängningen även era handlingar och ord.
Ni är på god väg – steg för steg, dag för dag, ögonblick för ögonblick.
Om ni är helt ärliga mot er själva inser ni att ni under större delen av ert liv inte strävade efter att bemästra det mer esoteriska. Däremot har ni sökt – och uppnått – mästerskap inom det fysiska planet; ni har bemästrat en mängd fysiska aktiviteter och handlingar. På samma sätt kommer ni att bemästra det som är icke-fysiskt, det som är esoteriskt.
När ni firar era framsteg och det faktum att ni ständigt rör er framåt, når ni ert mål – den nivå av andligt mästerskap ni söker – så mycket snabbare.
Det var allt för den här gången.
Vi är Thymus.
Vi är kollektivet av uppstigna mästare, och vi finns alltid mitt ibland er.



