Thymus: Kollektivet av Uppstigna Mästare via Daniel Scranton, 22 maj, 2026

Planeten Jordens Nya Mästarna ∞Thymus: Kollektivet av Uppstigna Mästare
“Välsignelser. Vi är Thymus. Vi är kollektivet av uppstigna mästare.
Vi hjälper er att vakna, att anpassa er och att stiga, men ni gör allt det tunga arbetet där på Jorden. Ni tenderar att se upp till oss, till ärkeänglar, till olika e.t.s och e.t.-grupper. Ni tenderar att se upp till alla varelser i det icke-fysiska som om vi på något sätt är bättre eller mer utvecklade än ni är, men ingenting kunde vara längre ifrån sanningen. Ni behövde ha klarat vissa självpåtagna tester för att inkarnera på planeten Jorden vid denna tidpunkt, och ni är verkligen de som bör betraktas som Mästare eftersom ni har tagit er an så många utmaningar och så många begränsningar.
Och därför är vi glada att kunna hjälpa till, för vi vet hur utmanande era liv är. Vi ser er i er känslomässiga smärta och i er fysiska smärta och naturligtvis vill ni…” hjälp. Vi förstår också värdet av ert val att vara där och värdet av era utmaningar. Vi förstår värdet av smärta, och vi vet att ni växer exponentiellt när ni misslyckas med något. Och därför tycker vi aldrig synd om er eller tycker synd om er.
Vi strävar alltid efter att stärka er, och vi gör det för att föregå med gott exempel på hur ni ska prata med er själva, hur ni ska behandla er själva. Ni vill i slutändan veta hur mäktiga ni är, och det är därför ni ställer upp så många utmaningar. Det är därför ni går med på att begränsa er själva på så många sätt. Det finns en metod bakom er galenskap. Ni vill veta erfarenhetsmässigt och visceralt hur mäktiga ni är, och ni behöver en mäktig motståndare, en mäktig fiende för att göra det, för att uppleva det, för att känna det.
Nu är det inte heller dags att kritisera mänskligheten som helhet, för när ni ser våldshandlingar och girighet, när ni ser kaos och förstörelse, vet ni att de varelser som är inblandade i allt detta föddes in i en enorm mängd rädsla. De var omgivna av rädsla. De lärdes vem och vad de ska frukta och vad man ska göra åt det. De fick inte lära sig hur mäktiga de egentligen är, och de fick inte se hur man får tillgång till inre kraft.
Många människor fick lära sig att tro att vapen, bomber och stridsvagnar löser livets största problem. Andra fick lära sig att tro att det att ha mer än alla andra är det som håller en säker och säkerställer att man inte svälter sig igenom nästa vinter. Du behöver inte ha sympati eller tycka synd om dessa individer, även om vi målar upp en ganska dyster bild av deras barndom, men du behöver inte heller döma dem. Du behöver inte se dem som mindrevärda människor. Du måste bara veta att hur mycket du än tog på dig under din livstid, har de som agerar ut just nu i sitt våld och i sin girighet tagit på sig ännu mer.
Och det är inte för att de föddes dåliga eller att de är svaga, utan snarare vet de inget annat sätt att förändra hur de känner, och det är du som ska lära dem. Det är du som ska föregå med gott exempel genom att ta den goda vägen, genom att höja dig över allt och genom att visa alla att det finns en annan väg, en väg som inkluderar alla i din mening. av jaget. Ni är där för att vara vägvisarna, ljusarbetarna, helarna och de nya mästarna på planeten Jorden. Gå ut nu och gör det ni föddes till att göra.
Det är allt för nu. Vi är Thymus. Vi är kollektivet av uppstigna mästare, och vi är alltid bland er.”



