Ljusförbundet via Blossom Goodchild, 6 september 2025

Ljusförbundet via Blossom Goodchild, 6 september 2025

Blossom: Hej mina vänner. Börja!

Ljusfederationen: Välkommen Blossom! Sannerligen välkomna till ALLA själar som finner vägen till dessa samtal som är utformade för att lyfta andarna hos dem som kämpar och känner sig nedstämda. Vår “radar”, i brist på uttryck, säger oss att många av er är uttömda på allt som “Inte händer” som ni skulle vilja ha, och allt som “Händer” som ni inte skulle vilja ha.

B: Av de jag har pratat med och mejl jag har fått, är detta i hög grad fallet och har varit det länge. Jag skulle säga att bristen på entusiasm att fortsätta är ett stort bidrag till hur vi alla känner. Jag har hört några saker som folk har skickat , kanske kanaliserat, för att säga att alla dessa känslor etc. som vi går igenom är en del av Uppstigningen. Håller du med?

L: Det är svårt att precisera vad du, som individuell, men ändå kollektiv, människa … upplever, och var det härrör ifrån.

Ja, vi skulle kunna säga att energikonflikter orsakar sådana störningar i sinnet. Det är en viktig orsak.

B: Och vad annars skulle vara det?

L: Att släppa loss det som har varit inrotat i inte bara Självets system, utan Alltets!

Man kan inte gå upp till en Högre Vibration medan man fortfarande bär sådana bördor. Man måste, tillåta … livstider, inte bara för en själv, utan för alla andra, att befrias och avlägsnas från det inre och yttre Energikomplexet, så att man blir Lättare i Själens Varelse.

När man aktivt bestämmer sig för att släppa taget om sådana … att känna igen sådana beteenden och kedjor som binder … kan sedan vidta handlingar som kommer att åstadkomma stor förändring inom Självet.

B: Vilket naturligtvis gör det ännu svårare att vara av Ljus och Kärlek när man upplever sådan stiltje och förvirring. Vilket i sin tur kan få oss att känna “Vad i hela friden håller jag på med? Vad är poängen?” Här sitter vi fast i denna galenskap och bidrar inte riktigt till upplyftandet på något sätt … ganska säkert hindrar vi processen genom att vara så överallt, fysiskt, mentalt och känslomässigt. Vi känner oss så dränerade på vårt Ljus. Jag vet vad du kommer att säga.

L: Det gör du. Javisst.

DE STARKASTE AV DE STARKA valdes, Blossom, för att slutföra dessa monumentala uppgifter.

TÄNK PÅ DETTA FRÅN DJUPET AV DIN FÖRSTÅELSE …

I DJUPET AV DITT VARANDE …

LYSSNA PÅ DESSA ORD MED DINA ÖRON, MEN KÄNN DEM MED DITT HJÄRTA.

INOM VARJE ANDETAG DU TAR … ÄR DU NÄRMARE DEN NYA HÖGRE VIBRATIONEN SOM DU HAR KOMMIT TILL DIN PLANET FÖR ATT SKAPA.

Vi kan inte ta bort er smärta och era ångestkänslor. Denna frigörelse av det gamla är en del av planen för att gå vidare.

DU VET DETTA.

Begrunda … hur kan det vara en glädjefylld och lycklig sak att uppleva att med kärlek ta upp, erkänna och befria … människans grymheter och fall genom valfrihet som ett kollektiv?

DET ÄR EN MAMMUT.

DET KAN ENDAST GÖRAS AV DE STARKASTE AV DE STARKA.

NI KAN ALLA KÄNNA HUR MAMMUT DET ÄR.

B: Och det är inte alls roligt. Det gör att man bara vill ge upp.

L: Ändå finns det inuti det överlämnandet till KÄRLEKEN.

Vad finns det mer att göra?

VARA.

VET … att allt detta som känns så överväldigande är en del av processen som du gick med på att komma och vara en del av.

DU VET att arbeta dig igenom den här fasen och allt som komma skall leda dig till de vägar som visar dig SANNINGEN.

När man vandrar på Sanningens väg, när man blickar framåt därifrån, ser man bara ett Klarare Ljus att vandra in i … och … synen av Bron … som man en gång gick över … MAN KOMMER ATT VETA ATT ALLT DETTA SOM DU GÅR IGENOM … VAR VÄRT VARJE TÅR SOM FÖLL.

Du har ett val, Blossom. Ni har ALLA ett val. Ni kan antingen veta att detta är en sanning eller inte.

B: Ibland, för att vara ärlig … kan jag tänka, ja, är det sättet att tänka bara ett sätt att få mig att fortsätta? Tänk om det inte alls är fallet, för det finns väldigt få bevis för att vi, som kollektiv, går i rätt riktning? Tänk om det sätt vi väljer att känna bara är ett sätt vi väljer att känna, och ändå, är det inte så det kommer att sluta överhuvudtaget?

L: Om det SKULLE vara fallet, Blossom … skulle du inte ha föredragit att känna som du väljer att känna i Kärlek, snarare än att ha tillbringat dina dagar med att vänta på att dysterheten och ödesdigerheten skulle ta över?

B: Ja, jag vet, det finns ett sätt att se på det. Jag har gjort många sökningar i Själen på sistone, och jag ställde mig själv frågan … “Om jag erbjöds ett ‘Gå bort från planeten, och jag menar att dö, istället för att tuta iväg runt i universum i en gul ubåt … skulle jag ta det?” Efter att ha vägt för- och nackdelar säger mitt hjärta att vi ska stanna. Även om vi får höra att bortom slöjan är så vackert, och att jag naturligtvis skulle kunna vara med Goody igen. Så att viljan att stanna är för att …?

L: FÖR ATT DU ÄR EN KRIGARE.

FÖR KRIGARE SOM FICK DENNA MÖJLIGHET SKULLE VETA INOM SITT INRE ATT DE ÄR HÄR FÖR ATT GÖRA DET DE KOM FÖR ATT GÖRA.

OCH INGEN MÄNGD AV MISSNÖJE OCH STÖRNING PÅ EN DJUP SJÄLSNIVÅ SKULLE FÖRÄNDRA DEN KUNSKAPEN.

B: Ja, jag tror det är det. Något inom mig VET, oavsett hur många dåliga dagar vi alla upplever, att TILLSAMMANS ska vi förbli I KÄRLEK, LJUS OCH SANNING och fullfölja detta uppdrag. Att uppleva andras känslor över hela världen … Att känna detsamma, att VETA detsamma, att kämpa för detsamma (för i mitt sinne är det en kamp) … som ger sådan styrka och beslutsamhet i de stunderna av klarhet … Hur sällsynta de än må vara.

L: GE UPP KAMPEN.

B: Vad?

L: Ge upp kampen, Blossom. Kriget är över.

B: Inte där jag sitter i alla fall!

L: Sitt då någon annanstans! Sitt med oss. Dra fram en stol!

ALLT som presenteras i din värld är ett SPEL … en film … kalla det vad du vill.

Från där vi sitter … tittade vi på förhandsvisningen! Därför vet vi hur det slutar.

NI VANN! OCH NI LEVDE ALLA LEVER LYCKLIGA I EVIG ÅTERFÖRENING!

Om ni VET detta, snarare än att HOPPAS detta … kan ni befria er själva.

Du såg också förhandsvisningen innan du kom! Annars hade din visdom hindrat dig från att ge dig ut på resan om du hade sett den sluta i katastrof, eller hur?

Ja, det kan bli omtagningar och redigeringar längs vägen … Sånt är LIVET!

HÅLL FAST VID DITT INRE VETANDE.

VET DU DET?

B: Jag känner det som en KÄNSLA när jag andas och går inåt. Eller andas och tittar på havet etc.

L: Den känslan, Blossom … att du VET… SANNINGEN … OM VEM DU ÄR.

Det där automatiska, djupare andetaget som uppstår inifrån SÄGER DIG … Du är inte av den här världen … du är inte från den här planeten du kallar hem … det säger dig att du är från KÄRLEKEN.

Det påminner dig om att du ÄR KÄRLEK. Bara inom det där enda oväntade djupa andetaget som leder dig in … HEM.

B: Tack. Tack. Tack. Även om vi vet dessa saker behöver vi ständiga påminnelser och stöd.

L: Och vi kommer alltid att finnas här för att ge det till dig.

Inte bara vi, Blossom … Varelser från så många platser och rum har dig ständigt i sina “välsignelser”. För det som sker när ditt jordplan intar sin nya hållning … sin nya Högre position … hur “liten tillväxten” än kan verka … påverkar HELHETEN … påverkar ALLTING.

B: Japp. Det är ett dilemma i sig att den här lilla planeten … vissa har kallat den ett skepp … på något sätt ska göra just det. Påverka ALLTING.

L: Det som alltid var, det som alltid kommer att vara. I detta ögonblick av NU.

KANSKE, OM DU VET DET SOM EN SANNING, KOMMER DU ATT FÖRSTÅ OCH ACCEPTERA HUR VIKTIG DU ÄR … OCH HUR LJUSFYLLD DU MÅSTE VARA FÖR ATT DELTA I DENNA GUDOMLIGA PLAN FRÅN GRUNDEN!

INSE ATT DU BEHÖVDE VARA SÅ VÄLDIGT UPPLYST FÖR ATT HA STYRKA ATT GENOMFÖRA DETTA. För som du säger, Blossom … Det är ingen lätt uppgift!

B: Du har precis rätt!

L: Det har vi verkligen. Vi föreslår att du inte låter upprepningen av mantrat glida dig ur händerna. Det erbjuder så mycket styrka i sin kodning, som förstärks varje gång det känns.

JAG ÄR LJUSET

JAG ÄR KÄRLEKEN

JAG ÄR SANNINGEN

JAG ÄR.

B: Bra jobbat där vänner, ni nämner kodningen, eftersom någon skickade in en påminnelse om en kanalisering vi gjorde 2022 om just det. Jag lägger upp länken nedan. Jaha … där har vi det … där har vi det! Återigen … sådan tacksamhet från mig och jag vet också, från alla er som har fått stor insikt, styrka och upplyftning från det här samtalet i morse. I tacksamhet. I kärleksfull tjänst. JAG ÄR.

Översättning; Marie-Anne

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *