St. Germain via Daniel Scranton, 24 juni, 2025
Är mördaren och de mördade förälskade? ∞St. Germain, kanaliserad av Daniel Scranton
“Jag är Sankt Germain, väktare av den violetta flamman.
Ni upplever mer av er själva i varje ögonblick, varje dag. Ni reser helt enkelt genom det ni kallar rum/tid-verklighet för att upptäcka mer av vem och vad ni är. Ni är allt av det. Ni är alla vibrationer, alla frekvenser. Ni har inom er en kärna som är villkorslös kärlek. Det är kärnan i vem och vad ni är. Och ändå upplever ni allt i skapelsen som en aspekt av den villkorslösa kärleken.
Nu kanske ni undrar hur ni kan leva i en värld där det finns mord om alla och allting i grunden är villkorslös kärlek. Som tur är för er har jag ett svar på hur det fungerar. Mördaren och den mördade personen är i sanning själar som känner varandra mycket väl. Och den mördade personen, som en själ, bad mördaren, som sin själ, att ge dem den upplevelsen. Och så bestämde de sig för att drömma en liten dröm tillsammans, där en illusorisk figur kallad en person mördade den andra illusorisk figuren kallad en person.
Nu måste båda själarna ha en unik upplevelse, och båda själarna växte från den upplevelsen. Var och en av de inblandade personerna får då också en möjlighet att uppleva tillväxt. Personen som mördades kan ha den upplevelsen innan de faktiskt dör, om de upplever döden under en tidsperiod, kanske till och med bara några sekunder. Men de kommer att ha en möjlighet att växa under de få sekunder eller minuter när de vet att de kommer att dö och de vet att de har blivit mördade.
Mördaren, som lever vidare efter att de begått mordet, har möjlighet att förlåta sig själva, att älska sig själva, att ha medkänsla för sig själva, och eventuellt till och med fatta ett beslut att försöka gottgöra sin missgärning i det livet. De kan faktiskt upptäcka hur de hamnade på den väg som ledde dem till att bli någon som skulle begå mord, och de kanske kan hjälpa andra att undvika den vägen i framtiden.
Så du förstår, det finns egentligen ingen död när allt är en illusion, när allt detta egentligen bara är en dröm, men två själar som älskar varandra villkorslöst gav varandra upplevelsen av att mörda och bli mördade. Nu kan allt i ditt liv ses genom linsen av detta extrema exempel som jag just har gett dig. Med andra ord, många gånger kommer du att ropa ut i ångest och skaka din knytnäve åt Gud, eller din själ, eller ditt högre jag på grund av något du upplever, och du kommer att anta att kärleken undanhålls dig av dem på grund av det du upplever.
Men sanningen är att du är din själ och du vill ha den upplevelsen på precis det sätt du har den. För att ha upplevelsen på precis det sätt du har den måste du glömma att du är din själ. Så det är du, på den medvetandenivån, som har fattat det beslutet att ha den upplevelsen som du, som personen som har glömt, har. Jag vet att det är komplicerat, och jag vet också att du har förmågan att förstå vad jag säger till dig just nu.
Kom ihåg att oavsett om det var ett beslut du fattade före din födelse, eller om det är ett beslut du har fattat sedan din födelse, använder du din fria vilja för att välja de upplevelser du har. Och kom ihåg detta också, du kommer bara att välja att ha upplevelser som tjänar dig på något sätt. Det är ditt jobb att Se efter hur de tjänar dig och ta den expansion som dessa upplevelser ger dig. Du kan inte stanna i offerläge och skaka näven särskilt länge om du hoppas komma till den punkt där du tar expansionen och växer av din upplevelse.
Ditt liv handlar helt om dig. Det handlar om att du blir mer av dig själv. Och ju förr du accepterar ditt liv som det är, och alla dina livsomständigheter som de är, desto snabbare kan du ta expansionen och växa, och du kan känna dig själv mer som den själ du verkligen är. Och det är vad ditt liv handlar om oavsett vilka omständigheterna är just nu. Återigen, jag vet att du kan komma dit och att du kan få detta, och jag vet att ni alla är redo att höra allt detta, och det är därför jag för fram det till var och en av er just nu.
Jag är St. Germain, väktare av den violetta flamman.”