Thymus via Daniel Scranton, 23 maj, 2025
Detta är vad vi alla behöver från de uppstigna mästarna ∞Thymus, kanaliserat av Daniel Scranton
“Välsignelser. Vi är Thymus. Vi är kollektivet av uppstigna mästare.
Vi tar er steg för steg och i handen genom er uppstigningsresa, och vi gör det på er begäran. Det var faktiskt en överenskommelse, och överenskommelsen smiddes innan ni alla inkarnerade. Det var egentligen ni som era själar som gjorde överenskommelsen om att ta emot hjälp från ovan. Vi njuter av att spela våra roller för er alla, och vi vill hjälpa er att börja njuta av era roller också. Ett av sätten vi kan göra det på är att ge er dessa påminnelser.
Här är en påminnelse till er alla. Detta är inte tänkt att vara hårt arbete. Ni ska inte lida, offra och slava på er andliga resa. Ni får allt ni behöver i varje ögonblick, och vad ni verkligen behöver göra är att komma ihåg det och öppna upp för att ta emot det ni ges.
Här är ytterligare en påminnelse. Ni behöver inte bevisa er som värdiga varelser för att ta emot, och ni behöver inte förtjäna någonting. Här är ytterligare en påminnelse. Om ni inte tycker om att göra något, då är det inte ert uppdrag att göra det. Ert uppdrag kommer alltid att se ut som det som ger er störst glädje, och det kommer också att medföra en känsla av frihet, expansion, kreativitet, kärlek och frid.
Nu är detta en påminnelse som kan vara den första för några av er. Ni är inte där för att rensa karman från era tidigare jag. Faktum är att ni skapar ert förflutna från ert nu, och ni hjälper alla aspekter av er i alla tider och rum att fatta bättre beslut just nu. Det förflutna har inte försvunnit någonstans. Det existerar fortfarande inom rum/tid, och ni påverkar det från ert nu där all er kraft finns.
Ni behöver inte gå igenom en smärtsam upplevelse med en annan person på grund av ett kontrakt som ni skrev på med den personen innan ni föddes. När ni väl inser att er relation till en annan person är smärtsam, har ni alltid ett val om vad ni gör. Gör något åt det, och du är alltid välkommen att gå. Du är redan i himlen eller helvetet precis där du är. Båda är perspektiv, tillstånd, synvinklar. Och du väljer vilket du är i. Du är inte skickad till något av dem, och inget av dem är evigt. När du känner dig i ett himmelskt tillstånd för länge, brukar du leta efter ett problem, lite friktion, lite spänning, något som kommer att framkalla mer av din kreativitet, mer av ditt källenergijag.
Vår sista påminnelse till dig är att allt detta existerar inom dig, och allt och allt du vill ha är här och nu om du tillåter det att vara, om du tillåter dig själv att vara i vibrationsharmoni med det. Och om det tjänar din ultimata uppstigningsresa, kommer du att få det, och du kommer att uppleva det som du är menad att göra. Vi kommer att fortsätta att vara dina guider, dina stödjare, och att älska dig villkorslöst, och det kommer alltid att vara fallet oavsett vad du gör eller inte gör.
Det var allt för nu. Vi är tymus. Vi är kollektivet av uppstigna mästare, och vi är alltid bland er.”