Änglarna via Ann Albers, 10 januari, 2026

Mina kära vänner, vi älskar er så mycket,
Ta ett andetag. Låt era tankar för ett ögonblick driva till trevliga minnen – kanske platser ni har varit på, mat ni har älskat eller människor som får er att le. Be er ande att väcka ett sött, glatt eller mysigt minne – kanske en gång ni läste en bra bok, eller satt och smuttade på te medan ni tittade på regnet.
För vissa av er kommer detta att vara lätt. För andra lite svårare – men ge inte upp. Be bara om ett bra minne och se vad som dyker upp i ert huvud.
Nu, unna er en stund av nostalgi. Se om ni kan minnas mer om detta ögonblick. Om inte, föreställ er det. Var uppmärksam på de goda känslor som uppstår. Unna er en liten resa tillbaka i tiden, så länge det behagar er, och lägg märke till eventuella minnen av synintryck, ljud, känslor, smaker eller texturer. Låt er minnas med så mycket sensorisk detalj som möjligt.
Kanske klappade ni ett älskat husdjur. Kanske var ni en bebis i en spjälsäng och tittade på en mobil som drev ovanför er i vinden. Kanske minns du en första kyss, eller första gången du kände någons händer i din. Kanske var det lättnaden av att vara med någon som äntligen kände sig trygg, eller det oskyldiga praslandet av höstlöven när du hoppade ner i en hög. Vad som än uppstår, gå dit. Var med känslorna. Tillåt dig själv att känna det goda i det ögonblicket.
Det du just åstadkommit var ett ögonblick av den härliga livsåterblick du kommer att ha i livet efter detta. När du så småningom lämnar din kropp kommer du att översvämmas av minnen av magiska ögonblick i ditt liv – saker som kanske verkade små då, men ändå var rika, överflödande och fyllda med kärlek och goda känslor.
Varje dag, kära ni, finns det möjligheter att uppleva den kärlek som livet har att erbjuda. Varje dag finns det små ögonblick fyllda med stor kärlek – doften av din morgondryck, känslan av dina filtar på natten, ett leende från en slumpmässig främling, ett solljus som faller perfekt på ditt ansikte.
När du fokuserar på livet tenderar du att lägga märke till vad som måste göras, vad som inte görs, vad som inte kan göras, vad andra gör och vad du tycker att du borde göra – när det, precis framför dig, på så många sätt, finns kärlek att känna och finna.
Du har inte fel i att lägga märke till de saker som ännu inte har åstadkommits. Ni är nyfikna på varandra, och naturligtvis har ni mål och önskningar för er själva. Dessa saker är alla en del av livet och det är bra att begrunda. Ändå finns det en rikedom att finna när du stannar upp, här och nu, och letar efter något att förundras över.
Kan du tillbringa en stund med att fundera över konstnären som designade mönstret på dina tallrikar? Kan du ta en stund för att känna doften av naturen runt omkring dig? Kan du stanna upp och känna texturen på en kudde i ditt hem och låta nerverna i dina händer komma till liv igen? Kan du röra ditt ansikte vänligt och förundras över de miljoner förnimmelser som uppstår – och föreställa dig den otroliga kemi som sker precis under din hud från det där enda ögonblicket av vänlighet mot dig själv?
Ni är mirakulösa varelser som lever i en mirakulös värld. Miljontals små varelser – era celler – lever i din fingertopp! Otaliga relationer och reaktioner sker i din kropp med varje andetag. Ett enda frö vecklas ut i marken när cellerna inuti delar sig och föds i en takt som är outgrundlig för de flesta. Kära ni, er värld är fantastisk, lysande, vacker och menad att ses genom förundrans ögon.
Så när ni oroar er över de saker ni måste göra, eller vad andra gör, stanna upp en stund och titta er helt enkelt omkring. Hitta en sak att uppskatta. Verkligen studera den. Ju djupare ni tittar, desto mer kommer ni att hitta. Det lövet innehåller otaliga celler, vener, färger och liv. Underlägget på ert skrivbord innehåller konstverk som någon som älskade skönhet och färg drömt upp. Pennan i er hand var en gång ett levande träd, skördat, format, fyllt och sammanfogat med ett suddgummi av ett litet metalband. Kära ni, det mirakulösa flödar.
Ni har ett val. Ni kan fokusera på det som får er att må dåligt, eller så kan ni fokusera på det som får er att känna vördnad, inspiration och förundran. Och ju mer du betraktar världen genom förundrans ögon, desto mer förundran kommer du att känna.
Du kommer att glida in i en vibration av förundran där du kan känna din själ, uppfatta de som är i anden och se genom Källans och dina änglars ögon. För oss är hela livet magiskt och mirakulöst – fyllt av förundran och den kärlek ni modiga själar har framkallat genom att välja fysisk inkarnation.
Det skulle inte finnas några pennor om inte människorna hade velat skriva. Det skulle inte finnas några muggar om inte människorna hade längtat efter smakrika drycker. Det skulle inte finnas några stolar om inte någon hade velat sitta bekvämt.
Din villighet att förundras, att låta dina tankar vandra och fundera, kallar in kärlek i det fysiska universumet på otaliga sätt. Dina goda känslor spelar roll. Din känsla av förundran spelar roll. Din önskan att söka det som ger näring åt din ande är en villighet att njuta av den kärlek som så fritt erbjuds.
Ni kanske undrar hur detta betalar räkningar, läker hjärtan eller läker kroppar – men vi försäkrar er att i ett flöde av förundran, vördnad, kärlek och nåd uppstår lösningar. Kemin återgår till balans. Inspiration kommer. Och ni blir katalysatorer för större kärlek i er värld.
Möt era dagar med en känsla av förundran, kära vänner, så att livet återigen kan bli underbart.
Gud välsigne er! Vi älskar er så mycket.
–Änglarna



