Fader Absolut – Mänsklighetens Historia (En Så Annorlunda Övergång), 1 februari, 2026

Hej, mina kära älskade barn!
Idag vill jag börja med ett nytt ämne, och det handlar inte så mycket om själva övergången, utan om inställningen hos en mängd olika människor till den, både uppvaknade och de som inte har någon aning om den.
Låt oss börja med dem som anser sig vara vakna.
Och nyckelordet här är “anser”.
Faktum är att ämnet Jordens Uppstigning, eller med andra ord, dess övergång till den femte dimensionen, under de senaste decennierna har diskuterats så mycket på internet att många människor redan börjar lära sig om det – åtminstone de människor som dras till esoterisk kunskap.
Men det händer olika för alla.
Eftersom varje person kan förstå och acceptera endast det som motsvarar deras medvetandenivå, dras människor ofrivilligt till de informationskällor som är på samma vibrationer som dem.
Och eftersom det finns många av dem nu och för varje smak, hittar alla SINA bloggare, lärare, mentorer, mästare – kort sagt, de som förmedlar kunskapen om Övergången till dem.
Som ett resultat av en sådan informationsdiversitet har varje grupp människor, i enlighet med sin vibrationsnivå, helt olika idéer om Övergången.
Vissa tror att det kommer att ske samtidigt och att alla människor kommer att vara på den nya Jorden av den Femte Dimensionen samtidigt.
Andra, tvärtom, är pessimistiska och tror att experimentet med Jordens Uppstigning misslyckades på grund av att människor inte var redo för det.
Andra tror att bara de utvalda kommer att genomföra Övergången – en liten grupp människor som verkligen är redo för den.
Kort sagt, det finns många alternativ.
Och en sådan mångfald av åsikter, antaganden och gissningar är ganska förståelig, eftersom den utdragna Övergången inte uppfyllde många människors förväntningar.
Således ersätts deras inspiration och glädje över de kommande förändringarna ofta av förtvivlan och sorg när deras förhoppningar inte är berättigade.
Och detta är fullt förståeligt, eftersom en person i den duala världen ständigt utsätts för känslomässiga “svängningar”, som faktiskt formar hans liv och fyller det med en mängd olika färger.
Tack vare dem kan en person uppleva livet i all dess mångfald och därigenom berika sig ekonomiskt, andligt och moraliskt.
Och din förväntan på Övergången är inget undantag, eftersom du fortfarande befinner dig i den tredje dimensionens värld med dess duala tänkande och beteende.
Vi stannar där idag.
Fadern Absolut, som älskar dig oerhört, talade till dig.



