Yeshua: Att vara i ett tillstånd av himmel på jorden, 12 mars 2026

Yeshua: Att vara i ett tillstånd av himmel på jorden
12 mars 2026
av Rob Loveland
Rob: Okej, jag går till min vanliga plats för att prata med Yeshi.
Så, Yeshi, tack för att du är med mig, som alltid. Baserat på mitt samtal med mina lagkamrater tidigare idag, hur beskriver vi tillståndet av himmel på jorden för dem som kanske har förutfattade meningar om vad himlen betyder?
Yeshua: Hej, Rob. Hej allihopa. Ni tackar mig ofta för att jag är med er, men låt mig säga att jag är den som är tacksam för att ni har valt mig att komma och prata med. Jag är hedrad.
Så din fråga är inte olik den fråga jag brottades med under min tjänst här på planeten. Hur övertygar vi andra om att himlen är här och nu? Det är inte någonstans man går. Det är inte något framtida tillstånd. Det kan vara här och nu. Det ÄR här och nu!
Ni är alla permanenta invånare i himlen, så att säga. Det handlar helt enkelt om att övertyga andra om att det är sant. Och som ni har antagit handlar det helt enkelt om att få dem att acceptera den punkten och bestämma sig, för allt är ett val. Vill jag komma in i det tillståndet just här och nu, eller inte?
Så många människor går genom livet i ett tillstånd av rädsla. Och även om det kan verka paradoxalt, är rädsla för himlen en verklig sak. Systemet du lever i har övertygat dig om att himlen är en plats att frukta. Det är en plats för dom över allt du tror att du kan ha gjort fel. Ingenting kunde vara längre ifrån sanningen!
Himlen är helt enkelt det tillståndet att vara i ett med Gud, med dig själv, med Allt Som Är. Det handlar bara om att återknyta kontakten med vem du är.
Du lämnade aldrig det tillståndet i himlen. Du har helt enkelt stängt dörren för att kunna se det, att uppfatta det, att känna det. Och det tillståndet i himlen är helt enkelt, enklaste uttryckt, ett tillstånd av villkorslös kärlek.
Så många människor är rädda för att älska sig själva. De tror inte att de är värdiga att känna den sortens kärlek för sig själva, för sina egna uppfattningar om vad de kan ha gjort fel eller inte fått helt rätt. Återigen, ingenting kan vara längre ifrån sanningen.
Ni förtjänar alla. Det finns aldrig ett tillstånd där ni inte förtjänar, oavsett vad ni tror att ni har gjort. Allt detta är helt enkelt val, val av vad ni ska uppleva. Ja, ni har till och med ofta valt att uppleva situationer som är ganska obehagliga, men de tjänar alla ett syfte. Det är att övertyga er om vem ni är genom att visa er vem ni inte är, det är vad det är ni inte vill ha i ert liv. Och jag tror att det vid det här laget har blivit alldeles klart för de flesta vad de inte vill ha.
Så det finns inget att vara rädd för. Det är helt enkelt att gå in i det tillståndet att “Ja, jag får leva ett liv fyllt med de sakerna och de situationerna och de människorna som jag vill ha.” Ni får lov. Det fanns aldrig en punkt då du inte fick lov.
Rob: Så Yeshi, du nämnde “förtjäna” himlen, och det slog mig angående ett ord som jag stötte på den här veckan, “misstjäna” kontra “förtjäna”. Är dessa relaterade?
Yeshua: Tja, med tanke på vår diskussion om himlen skulle de mycket väl kunna vara relaterade. Du förtjänar allt som himlen kommer att ge dig, som redan har gett dig, men det är dina egna tankar som misstjänar dig och hindrar dig från att se det.
Så i den meningen kan “förtjäna” och “förtjäna” ses som motsatser. När du eliminerar de misstjänande tankarna och övertygelserna, då kommer du att inse att du faktiskt är, och alltid har varit, förtjänt av himlens frukter, just här, just nu, på jorden.
Nu menar jag inte att antyda att detta är ett lätt budskap att förmedla. Gud vet, jag kämpade med just den punkten själv. Men människor idag, så många fler människor, den allmänna befolkningen, vaknar upp baserat på årtusenden av erfarenheter av vad de inte vill ha.
De vaknar nu upp till insikten att det måste finnas ett bättre sätt, och allt är baserat på deras egna övertygelser, som hindrar dem från att förverkliga den potentiella samhälle de skulle kunna ha, om de bara tillät sig själva att tro på det och att arbeta mot det, eftersom de förtjänar det och att eliminera de saker som missgynnar dem på deras resa mot det målet, den avsikten.
Så håll fast vid det. Du är på rätt väg. Du kommer att nå vem som helst som är redo att höra vad du har att dela med dig av.
Vi tackar er för era ansträngningar, som alltid. Tack så mycket för att ni bjöd in mig till detta samtal idag.
Med det vill jag säga adjö.



