Meddelande från Änglarna via Ann Albers, 15 januari, 2025

 

 

Mina kära vänner, vi älskar er så mycket,

Det finns många tillfällen i livet när du kommer att vara utanför din komfortzon. Ibland kliver du ur det frivilligt i din strävan att expandera och växa. Andra gånger, genom döden, katastrofen eller det oförutsedda, kastas du ut ur din komfortzon och in i en verklighet som du inte bett om i 3D-mänsklig mening. Det kan vara skrämmande och upprörande. Ändå, oavsett hur svåra eller otänkbara dessa upplevelser är, finns kärlekens närvaro och kraft inom dig och vägleder dig.

Vi pratar ofta om hur du skapar din personliga verklighet. Du skapar inte andra människors verklighet. Du är inte ensam ansvarig för skapelserna av massmedvetandet. Du är inte heller ansvarig för andra individers val, vibrationer och skapelser. Din vibration kommer dock att definiera din upplevelse av den yttre verkligheten runt dig och vad som tillåts flöda in i ditt liv i framtiden.

Du kan dock regelbundet ställa in vibrationer som känns bra. Genom att göra det kommer du att guidas runt skapelserna av massmedvetandet och in i snällare verkligheter. Oavsett vad någon i din omgivning väljer – medvetet eller på annat sätt – kan du utnyttja det som känns bra och vad du kan uppskatta nu. Genom att göra det höjer du dig över obehaget och tillbaka till ett tillstånd av flöde.

Till exempel kan den pyrande ilskan och den flammande passionen för olika trosuppfattningar på din planet återspeglas i bränder, men i en högre stämning guidas du till säkerhet. Även om allt du äger förstörs, kommer du att få hjälp med att återuppliva ditt liv med nåd, i kärlek och på ett sätt som ger dig en ännu bättre verklighet än den som lämnades kvar.

Om du kan hitta frekvensen och känslan av kärlek även när du är långt utanför din komfortzon, kommer du att guidas in i en ännu vackrare verklighet.

Vi vet att detta är svårt att ens föreställa sig under tuffa omständigheter. När du förlorar en älskad, skapade du inte deras övergång från jorden, och ändå påverkar det dig djupt. Ändå, även under dessa omständigheter, finns det en möjlighet för framåtriktad rörelse. Även inför en otänkbar förlust, vinkar dina nära och kära dig framåt på din eviga resa med dem. De har expanderat till ofattbar kärlek och vill dela sin nyfunna lycka. När du tillåter dig själv att känna, läka och nå bortom din tidigare komfortzon, och när du tillåter dig själv att föreställa dig ett liv i partnerskap med deras magnifika anda, kommer du gradvis att börja få den upplevelsen. Du och de kommer tillsammans att bli som två ändar av en bro mellan himmel och jord och i detta utrymme blir så mycket mer tillgängligt för er.

När du väljer att ge dig utanför din komfortzon kommer du att njuta av nya möjligheter och nya upplevelser. När du hamnar utanför din komfortzon, ta en stund att erkänna dina känslor och sörja, gråta, rasa eller göra vad du än behöver göra på mänsklig nivå för att släppa din chock. Och sedan, kära ni, när ni kan, föreställ er ett liv som återuppstår. Föreställ dig mer än du hade tidigare. Föreställ dig mer kärlek, mer nåd, mer lätthet, mer flyt. Tacka för vad du kan. Njut av de små saker du kan. Ställ in siktet på den verklighet du vill se uppstå från askan, skilsmässan eller den plötsliga förlusten. Föreställ dig en bättre framtid. Överlämna dig till ögonblicket, gång på gång, lita på att det gudomliga vägleder dig steg för steg in i en bättre verklighet.

Bortom komfortzonen finns det alltid en större verklighet. Bortom förlusten är expansion. Bortom döden finns nytt liv. Bortom din rädsla för att bli sårad finns det kärlek. Utöver din känsla av otillräcklighet kommer du att finna din storhet. Bortom dina känslor av brist finns det en verklighet där det du vill flöda direkt till dig. Bortom ditt obehag av att vara ensam ligger en känsla av anknytning som är så fantastisk att kärleken kommer att lyfta dig på sätt du aldrig drömt om.

Du behöver inte vara i allvarligt obehag för att växa, även om det verkligen katalyserar tillväxten. Du behöver inte pressa dig själv för långt utanför din komfortzon för att skapa det du önskar. Du behöver helt enkelt “tumla” dig själv ur din komfortzon mot det du säger att du vill ha.

Ge upp ett klagomål den här veckan och ersätt det med en tanke på uppskattning. Ge upp en ursäkt för att inte göra något du verkligen vill göra. Ta de minsta stegen mot något du vill ha. På det här sättet kan du sakta men säkert bli mer bekväm med det okända eller det obekanta. Och om livet har kastat dig in i en extremt obekväm situation, ta hjärtat, känn på dina hjärtan, sitt med dina änglar för tröst. Våga drömma om expansionen som din oändliga, eviga själ kommer att leda dig mot.

Gud välsigne dig! Vi älskar dig så mycket.
— Änglarna

 

 

 

Vi på www.st-germain.se har beslutat att inte längre tillåta publicering av våra svenska meddelanden på Face Book Bloggen kallad Mästare St Germain (https://www.facebook.com/groups/150748635028072). Anledningen är den låga standarden på upplagda meddelanden på Face Book Bloggen. På hemsidan anstränger vi oss att enbart lägga upp meddelanden av högsta kvalitet. De meddelanden som tidigare rutinmässigt har länkats kan nu läsas direkt på vår hemsida (www.st-germain.se) utan kostnad.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *